Drukarka RFID jest ona bardzo powszechna, łącząc funkcje czytnika i programatora RFID z standardową drukarką. To z pewnością usprawnia proces programowania i publikowania naklejek, zwłaszcza w tekście zastosowań przemysłowych. Drukarka RFID zdają się być niesamowicie przydatnym narzędziem, zwłaszcza dla firm zajmujących się magazynowaniem, logistyką czy identyfikacją artykułów. Ich skłonność do programowania i drukowania różnych rodzajów naklejek, w tym wyjątkowych naklejek na metal, zapewnia elastyczność oraz dobranie do rozmaitych potrzeb klientów. Integracja czytnika RFID w czasie drukowania pozwala na bieżącą weryfikację poprawności kodowania naklejek, co może być kluczowe w zapewnieniu dokładności i harmonii danych w systemach wykrywania artykułów. Dodatkowo, możliwość automatycznego sprawdzania obecności taga RFID również jego odpowiedniego kodowania podczas drukowania przyczynia się do likwidacji normalnych błędów i ułatwia proces pracy. W sektorze, gdzie identyfikacja artykułów oraz śledzenie towarów są istotne, takie zaawansowane czynności jakie ma drukarka termotransferowa RFID, jaka potrafi znacząco usprawnić operacje i zwiększyć skuteczność działania całego systemu. Technologia RFID (Radio-Frequency Identification) to bezprzewodowej identyfikacji, która gwarantuje automatyczne zbieranie danych o obiektach poprzez radiowe fale elektromagnetyczne. Technologia RFID wykorzystuje tagi RFID, które są postawione na przedmiotach lub wyrobach oraz mają unikalne identyfikatory też inne dane. Generalna zasada działania systemu RFID jest stosunkowo prosta:
1. Tag RFID zawierający unikalny kod bądź inne dane jest on nakładany na celu.
2. Czytnik RFID generuje pole elektromagnetyczne, które wspomaga tag i pobiera|korzysta z niego dane.
3. Tag RFID odbiera energię z pola elektromagnetycznego i przesyła odpowiedź z zawartymi w nim danymi.
4. Czytnik odczytuje odpowiedź taga i przekazuje te dane do systemu informatycznego do dalszego przetwarzania.
Drukarka RFID, jaka posiada Tag RIFD mogą być aktywne (zasilane przez baterię, co konkretniejszy zasięg odczytu lub pasywne (zasilane energią z pola elektromagnetycznego czytnika, co ogranicza zasięg odczytu). W współzależności od rodzaju tagu i praktycznych zastosowań, technologia RFID może być wykorzystywana do rozmaitych celów, takich jak identyfikacja produktów, śledzenie artykułów w szeregu dostaw, kontroli dostępu czy zarządzania zasobami. Jest to powszechnie wykorzystywana technologia RFID w wielu płaszczyznach, takich jak logistyka, transport, medycyna, i nawet rozrywka.

Drukarka termotransferowa RFID świetnie sprawdza się szczególnie tam, gdzie wymagana jest szybkość i dokładność. Ich skłonność do drukowania średnio około 20 naklejek na minutę sprawia, iż są one idealnym wyjściem dla firm, które potrzebują efektywnie znaczyć i identyfikować spore ilości materiałów. Przy zastosowaniu drukarka RFID można automatyzować proces drukowania naklejek, co daje zaoszczędzić czas również zasoby ludzkie. Dodatkowo, ich precyzja zapewnia, że etykiety są zadrukowane i ustawione perfekcyjnie, co ma pierwszorzędne znaczenie w systemach wykrywania towarów lub zarządzania magazynem. Technologia RFID jest szczególnie często promowana przez spółki.