Czytnik kodów kreskowych w współczesnym czasie stał się bardzo znanym urządzeniem. Służy on do zapisywania informacji z kodów kreskowych. Jest on zazwyczaj używany w supermarketach, markach, bibliotekach, ale także w gospodarstwie domowym. Czytniki kodów kreskowych w zależności czy są zasilane możemy podzielić na na posiadające kabel lub bezprzewodowe. Natomiast odczytywanie danych możliwe jest na 2 sposoby:

  • diodowe – w tym wypadku narzędzie stosuje światło LED. Aby kod kresowy został zaczytany powinno się położyć go jak najbliżej czytnika. Dużo osób uważa, to za dużą minus i woli zakupić bardziej innowacyjny czytniki kodów kreskowych w magazynach. Ich cechą jest na pewno mała cena oraz mocna konstrukcja.
  • laserowe – jak sama nazwa ukazuje stosuje się tu laserowej wiązki światła, która pada na kod kreskowy, a następnie przekształcana jest na sygnał elektroniczny. Ważną zaletą jest tu możliwościowy skanowania kodów kreskowych z wielkich odległości i pod różnym kątem.

Czytniki kodów kreskowych w magazynach potrafią być też jedno jak i wielokierunkowe. Są one zawsze bardziej wrażliwy na zniszczenia.
Czytnik kodów kreskowych przewodowy lub bezprzewodowy jaki wyselekcjonować? Wszystko tu zależy w którym środowisku pracujemy. Jeżeli pracujemy w sklepie czytnik kreskowy potrafi być przewodowy. Nie będzie on przeszkadzał nam pracy, bo i tak przecież cały okres jest przy kasie. Potrafimy je spotkać w kasach samoobsługowych. Czytniki kodów kreskowych stacjonarne. Wykorzystywane są często w marketach przy kasach. Powinno się przesunąć po nich towar, aby kod kreskowy został dobrze zeskanowany. Bezprzewodowy czytniki kodów kreskowych w magazynach jest prawdopodobnie najbardziej popularny i w kilku dziedzinach niezastąpiony. Działa on na podstawie połączenia bluetooth. Posiadają doskonale wyprofilowaną rączkę pod którą jest intuicyjny przycisk. Są one kosztowniejsze lecz o wiele bardziej efektywne od czytników przewodowych. Bardzo świetnym rozwiązaniem jest czytnik kreskowy pierścieniowy lub nakładowy. Poświęcony jest on zasadniczo dla osób, które pragną mieć dwie ręce wolne, a trzymanie dodatkowo skanera wydłuża czas pracy. Dlatego taki czytnik kodów kreskowych świetnie sprawdzą się w składach.

Najbardziej rozwinięte czytniki kodów kreskowych to oczywiście przemysłowe. Są one solidne i odporne na niskie temperatury. Potrafią odczytać kody kreskowe, które są nie za bardzo czyste lub w ciemny oświetleniu. Jeżeli zamierzamy kupić czytnik kreskowy winniśmy zadać sobie zapytanie jak często będziemy go używać. Jeśli pracownik musi przemieszczać się po biurze powinien posiadać oczywiście czytnik bezprzewodowy. Jednak tu powinno się zwrócić uwagę na częstość zaczytywania kodów kreskowych. Skanowanie rzadkie, pozwala nam na zachowanie długiej żywotności baterii lub akumulatora. W wypadku zaczytywania ciągłego i bezprzewodowego będziemy musieli uważać na wykorzystanie baterii, albo zawsze posiadać zapasowe. Zatem w tym wypadku dobrym wyborem będzie zakup czytników kodów kreskowych z akumulatorem zapasowym. Czytniki kodów kreskowych w magazynach a przesyłanie danych. Zasadniczo występują dwa typy:

  • USB i PS2 – podłączenie czytnika pod port USB lub PS2 do laptopa i pobranie danych.
  • Odczytu informacji z interfejsem RS232 – musimy posiadać dedykowaną aplikację, która pozwala odczyt. Jest ona dawana do zestawu przez producenta.