Kolektor danych Android to narzędzie, które posiada ekran, klawiaturę i czytnik kodów kreskowych. Często nazywane jest też terminalem mobilnym. Znamy jak w dzisiejszych czasach taki kolektor danych jest użyteczny w magazynach lub supermarketach. Bez niego praca trwałaby o znacznie dłużej i dla wielu osób byłaby niełatwa. Kolektory danych terminale dzięki wbudowanej pamięci potrafią one rozliczać dane, zapisywać etykiety, sortować produkty wedle wskazanych wytycznych. Nierzadko jest stosowany do szukania stanów hurtowych. Pewnie nawet nie wiecie, ale często jeżeli sprzedawca nie wie czy konkretny towar jest dostępny np. ubrania potrafi on ustalić szybko w markecie lub konkretny towar jest na składzie w obecności klienta. Na pewno spotkaliście się z tym urządzeniem nawet o tym nie zdając sobie sprawy. Kolektor danych posiadają zazwyczaj swój system operacyjny a kolektor danych Android to tak zwane terminale mobile.

Do Androida zwykle potrafimy podpiąć dodatkowe oprogramowanie magazynowe. Które nabyć kolektory danych terminale? Powinno się zwrócić uwagę na system operacyjny. Kolektor danych Android odznacza się przyjemnym interfejsem i prostym sposobem poruszania się dla klienta. Jest on dodatkowo wspierany przez producenta, więc wszystkie problemy są zawsze prędko usuwane. Możemy nabyć kolektor danych z różnym zasięgiem lasera:
kolektor danych Android ze tradycyjnym zasięgiem ma on do 1,9 metra. Sprawdza się doskonale przy swoistego typu inwentaryzacjach. kolektory danych terminale krótkiego zasięgu, ma on 0,5 metra. Powszechnie wykorzystywane są do pracy z niewielkich odległości jak rejestracja pacjentów lub czasu pracy. Wolno nimi czytać kody kreskowe oraz RFID kolektor danych dalekiego zasięgu do 10 metrów i bardzo dalekiego zasięgu powyżej 10 metrów. Używane są w magazynach do kontroli przepływu towarów czy np. do monitoringu produkcji. Kolejnym istotnym elementem jest wielkość ekranu. Przeważnie ma on od 4-5 cali, jednak przy korzystaniu z niego sporadycznie możemy dostać kolektory danych terminale z mniejszym wyświetlaczem. Najbardziej popularnymi są:

  • kolektor danych tekstowe
  • kolektor danych Android PDA – są one bardziej rozbudowane, są barwny interfejs. Są wykorzystywane ze powodu na swoją odporność przez handlowców czy robotników.
  • kolektory danych terminale przemysłowe – są one wytrzymałe ich głównym użyciem są magazyny i centra logistyczne. Są ogromnie trwałe na kurz czy wilgoć i dopasowane do pracy przez bardzo duży okres.

Kolektor danych Android a pojemność akumulatora? To wyjątkowo ważny aspekt, na który mało z nas zwraca uwagę. Przy zakupie powinniśmy patrzeć na parametr zaprezentowanej w mAh. Bardzo interesująca funkcja w poszczególnych kolektorach to tzw Hot plugging , który umożliwi wymianę baterii w ciągu pracy. Jeśli mamy pomysł nabyć kolektory danych terminale musimy zwrócić uwagę na dodatkowe akcesoria:

  • Moduł GPS
  • Aplikacje do śledzenia kolektora za pomocą bluetooth
  • ładowarkę samochodową
  • kable i przejściówki

Kolektor danych to narzędzie wskazane w każdym sklepie lub magazynie. Zatem przed zakupem powinniśmy dokładnie określić parametry jakie powinno mieć.